4. část: Gualaceo, Sigsig, Gualaquiza
Poslední týden našeho pobytu v Ecuadoru jsme strávili v oblasti východně od naší základny v Cuence, v oblasti, kde je patrná blízkost Amazónie. Oblast je charakteristická vysokými teplotami i velkou vzdušnou vlhkostí. Vše je umocněno vydatnými srážkami a častou neprostupností terénu, způsobeného sesuvy půdy.
![](https://www.kakteen.cz/img/reportaz_12/foto01.jpg)
Cesta na východ z Cuency je asfaltová silnice, poměrně s rušným provozem. Z klidu nás vyrušují jen ohromné trsy Til latifolia v. divaricata, které visí na okolních skalách. Jsou to jedny z největších rostlin, které jsem měl možnost při svých cestách po obou Amerikách pozorovat. Za pozornost stojí i nádherně, červeně kvetoucí Passiflora vitifolia, zdobící keře u cesty. Všude je vysoká vzdušná vlhkost, což nahrává výskytu tillandsií z okruhu podrodu Racinea. To jsou, vzhledem ke svým specifickým nárokům, u nás takřka nepěstovatelné rostliny.
![](https://www.kakteen.cz/img/reportaz_12/foto02.jpg)
Šplháme stále více do hor, trasa se mění v cestu prašnou, resp. blátivou. Znovu vydatně prší a náš Hyundai má velké starosti s projetím. Mnohokrát vysedáme a tlačíme. V nadmořské výšce 3270m nacházíme nádherné Puye sp. se sytě modrými květy. Tyto rostliny se vyskytují pouze v nadmořské výšce nad 3000m. Při klesání do města Gualaquiza, mezi mnoha druhy bromélií a orchidejí nacházíme zcela náhodně lokalitu ecuadorského klenotu čeledi Orchidaceae Pragmopedium besseae. Rostliny prozrazují svítivě červené květy. Ne náhodou si tuto rostlinu vybrala jedna z největších jihoamerických firem, firma Ecuagenera do svého znaku.
![](https://www.kakteen.cz/img/reportaz_12/foto04.jpg)
![](https://www.kakteen.cz/img/reportaz_12/foto03.jpg)
![](https://www.kakteen.cz/img/reportaz_12/foto06.jpg)
![](https://www.kakteen.cz/img/reportaz_12/foto05.jpg)
![](https://www.kakteen.cz/img/reportaz_12/foto07.jpg)
Pozdě v noci přijíždíme do Gualaquiza, kde nacházíme slušné ubytování v místním hotelu Internacional. Cena znovu lidová, 7 USD na osobu, samozřejmě se snídaní!! Noc byla teplá, dokonce jsme museli mít zapnutou i klimatizaci. Konečně se snad trochu ohřejeme. Brzy je vše zase jinak, protože se spouští ten pravý tropický dešť. Mockrát stojíme a čekáme než těžká technika zprůchodní zavalenou cestu. Máme alespoň dost času prohlédnout prales v okolí. Je vždy plný exotických rostlin. Mnoho si jich ani neumíme pojmenovat.
![](https://www.kakteen.cz/img/reportaz_12/foto09.jpg)
Několik dnů strávených ve vlhké Amazónii ještě zkrášlujeme na zpáteční cestě prohlídkou pralesů, náležejících firmě Ecuagenera. Tato firma zde má koupené ohromné území, na kterém volně pěstuje orchideje, tilandsie i ostatní bromélie pro svojí produkci. Samozřejmě si svoje území intenzivně střeží. Nemusím dodávat, že už zastavení auta u nějakých zajímavých rostlin je přísně monitorováno.
![](https://www.kakteen.cz/img/reportaz_12/foto11.jpg)
![](https://www.kakteen.cz/img/reportaz_12/foto10.jpg)
![](https://www.kakteen.cz/img/reportaz_12/foto13.jpg)
![](https://www.kakteen.cz/img/reportaz_12/foto12.jpg)
Vlastní sídlo firmy je ve městě Gualaceo. I toto místo navštěvujeme. Dostáváme průvodce, který nám celou firmu představuje a zároveň nás v ní i provází. Zajímavé jsou skleníky mladých rostlin i závěrečný prodejní skleník Měli jsme zde velkou možnost sledovat celou technologii pěstování, především orchidejí. Rostliny zde pěstují výhradně z meristémů a posílají je do celého světa. Srdečné bylo i setkání se samotným majitelem Pepe Portillou. Loučíme se s milióny nádherných rostlin a jejich příjemným majitelem a chystáme se na návrat do hlavního města Quita.